Karmy dla psów – co można w nich znaleźć?

Wybierając się do sklepu zoologicznego czy każdego innego sklepu w którego ofercie możemy znaleźć karmy dla psów – nieważne, czy to sucha, czy mokra karma dla psa, natrafiamy na szereg produktów umieszczonych na uginających się od ciężaru półkach. W głowie mamy tylko jedną myśl, która ma nam pomóc w wyborze odpowiedniej karmy dla naszego podopiecznego: „czytaj etykiety!”. Ale co zrobić gdy słowa umieszczone na opakowaniach niewiele nam mówią? Gdy nie wiemy które składniki powinny się znaleźć w diecie psa, a które nie? W tym artykule spróbujemy pokrótce przybliżyć główne składniki jakie powinny mieć dobre karmy dla psów.

Przede wszystkim mięso

Najważniejszym składnikiem każdej karmy dla psa powinno być mięso. Najlepiej żeby na etykiecie napisane było, że karma zawiera mięso np. z kurczaka lub mączkę mięsną (czyli innymi słowy mięso pozbawione wody). Każde inne określenie (np. produkty pochodzenia zwierzęcego) może oznaczać, że w produkcji karmy nie użyto wysokiej jakości mięsa ale jedynie odpady poprodukcyjne (np. pazury, ścięgna itp.).

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce są również cennym składnikiem każdej karmy dla psów. Oczywiście nie powinny występować w tak dużej ilości jak mięso, bowiem psy są przede wszystkim mięsożerne, ale należy pamiętać, że owoce i warzywa są bogatym źródłem cennych składników odżywczych. Dodatkowo właśnie użycie prawdziwych warzyw i owoców zapewnia większą przyswajalność witamin i minerałów niż wykorzystane w tym celu ich syntetyczne odpowiedniki. Niestety najczęściej jest to produkt, który podlega różnym procesom technologicznym (np. suszeniu) przez co traci swoje naturalne właściwości.

wybór karma dla psa

Zboża

Jeśli twój pies nie jest alergikiem w jego karmie powinny się również znaleźć zboża. Należy jednak pamiętać, żeby to była niewielka ilość bowiem, tak jak wspomniano wcześniej, psy są przede wszystkim mięsożercami. Dodatkowo zbyt duża ilość glutenu pochodzącego ze zbóż może powodować alergie nawet u tych psów, które wcześniej nie miały tego typu problemu. Dzieje się tak dlatego, że gluten jest składnikiem silnie uczulającym. Zatem jeśli nie chcesz narazić swojego pupila na nieprzyjemne dolegliwości najlepiej zdecyduj się na karmę zawierającą niewielką ilość zbóż lub taką na której opakowaniu deklarują ich brak.

Brak sztucznych barwników i konserwantów

Ważne jest również zwracanie uwagi na to, aby wybrana przez nas karma nie miała w swoim składzie żadnych podejrzanych substancji. Warto sprawdzić czy pod nieznanym nam wyrażeniem nie kryje się jakaś substancja chemiczna, która może być niebezpieczna dla naszego podopiecznego. Dodatkowo należy również zwracać uwagę na to aby w karmie nie znalazły się żadne substancje słodzące. Psy je bardzo lubią, dlatego będą chętnie spożywać karmę wzbogaconą o ten składnik, ale jest to dla nich substancja szkodliwa.

Podsumowując najważniejsze na co musimy zwrócić uwagę przed zakupem karmy dla psa jest to jaką ma zawartość mięsa oraz skąd ono pochodzi. Najwyższe jakościowo karmy dla psów w swoim składzie mają napisane np. mięso z kurczaka, ale określenie mączka mięsna również jest dopuszczalne. Karmy o niskiej wartości na pierwszym miejscu będą mieć napisane produkty pochodzenia zwierzęcego. Reszta składników powinna być dobrana do potrzeb naszego czworonoga. Jeśli boryka się on z nadwagą należy wybrać karmę o obniżonej zawartości tłuszczu a zwiększonej białka. Jeśli ma problem z nawracającym kamieniem nazębnym warto wybrać suchą karmę, która dzięki swojej strukturze ograniczy ten problem itd. Pamiętajmy przede wszystkim aby podczas zakupów nie sugerować się tylko ceną bowiem zarówno tanie produkty jak i te droższe mogą mieć zły skład.

You may also like...