Żwirek dla kota

Żwirek dla kota to niezbędne wyposażenie kuwety. Są różne rodzaje żwirków dla kota. Każdy z nich nadaje się zarówno do kuwety odkrytej, jak i zakrytej. Żwirek dla kota ma taki minus, że nie można do końca zapobiec jego rozsypywaniu obok kuwety oraz roznoszeniu po mieszkaniu przez pupila.

Jaki żwirek dla kota?

Najprościej jest do kuwety wsypać po prostu zwykły piasek. Jednak na rynku są dostępne różne żwirki dla kota, dużo wygodniejsze w użyciu.

Żwirki niezbrylające najbardziej przypominają zwykły piasek. Są odpowiednie dla kotów, które często wychodzą na zewnątrz i lubią kopać w ziemi. Takie koty muszą mieć w kuwecie coś znajomego. Jednak taki żwirek dla kota bardzo szybko zaczyna brzydko pachnieć, ponieważ nie ma możliwości oddzielenia żwirku zabrudzonego moczem od zwykłego. Należy wymieniać całą zawartość kuwety co 3 – 4 dni.

Żwirek dla kota zbrylający bentonitowy ma formę drobnych kamyczków. Im te kamyczki są większe, tym żwirek mniej roznosi się po mieszkaniu. Jednak ten większy i cięższy jest mniej wydajny. Gdy kot odda mocz na taki żwirek, tworzy się bryłka, którą można łatwo usunąć z kuwety bez konieczności wymiany całej zawartości. Takie żwirki dla kota mogą być bezzapachowe lub zapachowe. Wybór zapachów jest duży, na przykład brzoskwiniowy, leśny, lawendowy. Przykładowe, dobre żwirki dla kota bentonitowe to:  Super Benek Naturalny, Super Benek Compact oraz Super Benek, Hilton Standard, Hilton Compact – żwirki zapachowe.

żwirek dla kota

Żwirki dla kota silikonowe zatrzymują mocznik, a wodę odparowują. Z kuwety można wyrzucać nieczystości na bieżąco, a cały żwirek wymieniać co około 3 tygodnie. Ten żwirek dla kota jest bardzo wydajny. Jeżeli go stosujemy, kuwetę powinniśmy stawiać w przewiewnym miejscu, aby woda z moczu łatwiej odparowała. Bardzo popularne żwirki silikonowe to Super Benek Cristal , Hilton Silikonowy.

Do wyboru mamy jeszcze drewniany żwirek dla kota. Jest on naturalny, biodegradowalny, można wyrzucać go do toalety. Taki żwirek dobrze neutralizuje zapachy i nie kurzy się tak, jak żwirek dla kota bentonitowy. Jego wadą jest to, że najbardziej ze wszystkich żwirków roznosi się po mieszkaniu. Na rynku dostępne są żwirki dla kota drewniane, które pod wpływem moczu rozpadają się. Są to na przykład Pigwa lub Super Pinio. Dzięki tym żwirkom nie trzeba sprzątać po każdym oddaniu moczu przez kota.

Pochłaniacze zapachu i neutralizatory

W sprzedaży są dostępne specjalne pochłaniacze zapachu i neutralizatory, które można dodawać w niewielkiej ilości do żwirku dla kota. Neutralizatory tym różnią się od pochłaniaczy, że mają dodatkowo właściwości odkażające.

You may also like...